RAHİM ABİ VE ULUS PARKI - Yalçın Öcal

17 Eylül 2019 Salı

Adana’da eski Vilayet konağının karşısında, Kız Lisesinin de yanında ki Ulus Parkı, bir zamanlar Adananın kalbiydi. Büyükler ve gençler belli saatlerde orada toplanırlar; Tavlalar, Dominolar, Bilardolar ve birazda oyunlar! Oynanır, şakalar yapılır ve oraya devam etmeyen gençlerin kesinlikle sözlerine, laflarına itibar etmezlerdi Adanalılar…
68 Kuşağının her gün buluştuğu bir ölümsüz mekândı orası. İşi olmayan sabahtan gelir, Doğru çolak Yasin’in kahvesinde soluğu alır, işi olanlar akşama doğru buluşurlardı orada.
 Sığırcık kuşlarının da eksik olmadığı bir ağaç kümeciğiydi Ulus Parkı. Gün boyunca onların uçuşmalarını, daldan dala konmalarını, dalların üzerinde çiftleşmelerini ve insanı dinlendiren ötüşmelerini dinlerdiniz Ulus parkında. Birde onların pislemelerini ve aşağıya düştüğünde, kimin omuzuna, başına düşeceğini hesap edemediğiniz gibi!
Yalnız ünlü şakacımız Vergi Usta derdi ki: “Bu Ulus Parkın da ki Sığırcık kuşlarının dışkısını, matkap bile delmez kuruduğu zaman.”
Gerçekten de öyleydi, eğer bu pisleme omuzunuza gömleğinize düşmüşse, o gömleği eve gidince çıkartıp atın demekti. Çünkü yıkandığı zaman delinirdi o nokta…
Rahim abi işte bu ortamın insanıydı. Halk filozofu gibiydi. Lise ya da Üniversite okumamıştı ama tüm Dünya klasiklerini; Sartre’yi, Dostoyevski’yi falan veya tüm felsefi kitaplarını okumuş ve halada okurdu o yıllarda. Karşılaştığınız zaman koltuğunun altında mutlaka bir kitap görürdünüz.
Rahim Abi hiç çalışmazdı. Hep Ulus parkında otururdu. Eğer çok parasız kalırsa, ilerideki tatlı imalatçısından bir araba ve bir tepsi “Halka tatlısı” alır ve Ulus parkının girişine, tablasının başına oturur elinde kitabı ile. Gelip geçenler,  tatlı alıp yemişse ise atar tablaya parayı ve geçer giderdi…
Rahim Abi Adanalı zenginlerin, zaman zaman sofralarına aldığı bir mugallitti, anlattığı olaylara güler eğlenirlerdi. Bazen bunu alıp İstanbul’a götürürler, yedirip içirirken anlattıklarına veya orada yaşadıklarına, kırılırcasına gülerlerdi. Bir gün:
Ulus Parkı’nın “Çolak Yasin” lakaplı işletmecisi; “Rahim abi, bu gün Erketemiz gelmedi, sen gel bize gözcülük yap, içerde biraz oyun oynayacağız!” der. Rahim abi: Hay hay yeğenim der. Ve kapıya oturur, eline alır kitabı dalar gider…
Biraz sonra, bir gürültü patırtıyla kafasını kaldırır ki Rahim Abi: Kulüp basılmış, polisler içeride, her kesin önünde paralar sayılıyor, zabıtlar tutuluyor ve Rahim Abi:
-Pışt pışt Yasin! Basıldık basıldık! Der ve kafasını eğer, yine kitaba dalar gider…
Daha okadar çok hikâyeleri var ki Rahim Abi’nin, bunların hepsini sırayla anlatacağım… YALÇIN ÖCAL
                            
                                                                        İSMET TANIŞ
O fotoğraf makinesini gözü kullanabilen bir fotoğraf ustasıdır. Hareketli ve duran cisimleri çok ustaca fotoğraflayabilir.
İSMET TANIŞ, Tüm politik çevrelerin yakından tanıdığı ve uzun yıllar kurumlarda görev yapmış bir değerimizdir. İnsani ilişkilerinde olağan üstü yakın ve becerikli, dostluğuyla yakınlarını hayran bırakan bir Adanalımızdır İSMET TANIŞ. Kendisine meslek ve özel hayatında başarılar diliyoruz…
                                  
                                                               BURHANETTİN MAMAK
Yılları SASA Elyaf işletmeleri içinde geçmişti. Daha sonra emekli olunca, o yıllarda CEM SÜRÜCÜ KURSUNU arkadaşları ile açarak, bu meslekte Adana’nın ilklerinden oldu.
Ve yıllarca bu kursun idaresi ve yönetimiyle, binlerce Adanalıyı, şoförlükte eğiterek, ehliyet sahibi yapmıştı.
Ama işte bir zaman geldi ve yaş kemale erince, bu mesleği ve CEM SÜRÜCÜ kursunu ehil ellere bırakma zamanı gelmişti. İşte şimdilerde bu firmayı; AHSEN ÖZDİKER Ve Eşi İLKER ÖZDİKERE’ e devrederek, ticari hayatını sona erdirip, dinlenmeye çekilmiştir. 
Bizde kendisine sağlıklı ve uzun bir ömür diliyoruz… 
                                                    

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI