RIFAT KARABUCAK-KARABUCAK AİLESİNİN TEMSİLCİSİ - Yalçın Öcal

21 Mayıs 2019 Salı

Yıllardan beri Adana’mızın köklü ailelerinden hiç kimsenin, politikaya girdiğini görmemiştim. KARABUCAK ailesi’ de kentimizin, köklü ve asil ailelerinden ve çeşitli meslek dallarında üst düzey insanları bulunan geniş bir ailedir. ..

Yetişip gelirken o aileden, ilk tanıdığım ve gördüğüm CENGİZ KARABUCAK’TI. Mahallemizin önemli ağabeylerinden CENGİZ GÜZELTÜRK’ ün en yakın arkadaşıydı. İkisi de genç liseli, sportmen, karizmatik Adanalı gençlerimizdi..

Cengiz Güzeltürk’ ün küçük kardeşi YALÇIN GÜZELTÜRK’ ise benim mahalle arkadaşımdı ve bizimde bir arkadaş gurubumuz vardı o yıllarda. O büyüklerimizi gördükçe, imrenir ve örnek almaya çalışırdık…

Bazen bizim mahallede buluşurlar, bazen de onları birlikte, Adana caddelerinde piyasa yaparken görürdük. Benim kafamda bir idol du onlar. Giyim- kuşamlarıyla, davranışlarıyla, asaletleriyle Adana’mızın harika gençleriydiler…

Bazen Dinlediğim Türk sanat müziği şarkılarında, Bazen yaptığımız sporlar içinde görürdüm onları. Ve sanki onlar olarak yaşardık o anları.

İlk kitabım çıktığı zaman, TÜYAP Kitap fuarında, kitap imza günleri için ALTINKOZA Standında yerimi alırken, sıradaki ilk okuyucu; Uzun boylu, yapılı bir delikanlı, sıranın önündeydi. İmzalayacağım kitabın ilk sayfasını açtım, elimde kalemimle;

-Hoş geldiniz. Kime imzalayacağım? Dediğimde, Karşımda ki delikanlı: CENGİZ KARABUCAK Adına imzalayacaksınız. Deyince, yıllar öncesine götürdü beni bu bir cümle. Kimsiniz, Neyisiniz? Diye soruvermiştim:

- Ben oğluyum. İsmim RİFAT KARABUCAK demişti.

Rahmetli CENGİZ KARABUCAK ağabeyimiz o yıllarda, sanki inzivaya çekilmiş, Yaz-Kış BÜRÜCEK Yaylasında yaşıyormuş…

İşte o ifade beni yıllar öncesine götürmüştü. Eskilerdeki CENGİZ’ lerin Anneleri, her yıl, yılın anneleri seçilirler ve oğullarıyla gurur duyarlar, tüm Adana’ya örnek olurlardı.

İşte bu karşımdaki RİFAT KARABUCAK, o CENGİZ KARABUCAK’ ın oğlu idi. Kitabını elime alarak,  Babasına selam ve saygılarımı bildirerek, imzalayıp verdim kitabı.

O anda, neden demiştim neden? Şu anda ki politikacılarımızın içinde bir KARABUCAK bir Özşahin ya da Adana’mızın önemli bir ailesinin temsilcisi yok! Zira bu ailedekilerin hiç birisi ”TENEZZÜL ETMEYEN” insanlar grubundandı. Şu andaki vekillerimiz gibi Adana için ter dökerlerdi…

Hatırladığım kadarıyla en son Rahmetli MAHMUT KARABUCAK Adana politikasının içindeydi.

İşte nihayet politika deryasına en genç bir KARABUCAK RİFAT gelmişti tekrar. O kadar mutlu olmuştum ki Değerli RİFAT KARABUCAK, iyi partinin SEYHAN İLÇE BAŞKANI olarak görmek kadar güzel bir mutluluk olamazdı benim için.

 İnşallah demiştim başarır politikada ki çabalarını ve zamanla basamak basamak yükselir. Zira onların genlerinde, başarmak ve kariyerlerinde, olmak vardı…

Düşündüğüm gibi RİFAT KARABUCAK şu anda bir İlçe Başkanı. Uzun bir yoldur bu politik yol. Bıkmadan usanmadan yürümek gerekir ve “TENEZZÜL ETMEDEN!”

Tipiyle, kişiliğiyle, hitabetiyle, Köklü bir kentliliğiyle işte tamda budur diyorum. O temsilcimiz, RİFAT KARABUCAK.

Onu yarınlarda çok önemli Devlet görevlerinde görmek neden olmasın ki. Çünkü onun köklerinde hem Büyük bir Adanalılık hem de “POLİTİK BİR KARİYER”vardır.

Politikayı ve politikacılığı bilmem ve yazamam ama ben RİFAT KARABUCAK’ ı bir politikacı gibi değil, bu memlekete faydası dokunacak Köklü bir ADANALI Olarak kaleme aldım bilgilerinize…

                                            X                                            X                                           X

                                                                   CEMAL KESKİNGÖZ

Olursa torun sevgisi böyle olur. Değerli dostumuz CEMAL KESKİNGÖZ, müzik cemiyetindeki solistlik görevini bitirdi, sezonu kapattı ve şimdi de Torunlara sıra geldi.

Yaz günlerini, Karataş ta mı geçirsem, yoksa Mersin sahillerini mi tercih etsem diye düşünüyor. Bizde Cemal Keskingöz kardeşimize iyi tatiller ve torunlarla birlikte bol sevgiler diliyoruz…

                                    X                                       X                                               X

                                                                  MEFTUN AYHAN

Yıllardan beridir değerli bir dostumdur MEFTUN AYHAN. Ama doğrusunu isterseniz ben bilmiyordum Müzikle bu denli haşır neşir olduğunu.

Evet, Musikişinasa dinleyici olarak gelir, dinler, söyler şarkılarını, sohbetler yapardık. Ama ilk defa görüyorum elinde UT ile.

İnşallah bir gün dinlememiz kısmet olur, onu udu ile bir hüzzam taksim yaparken görmek ve dinlemek kısmet olur…

                     

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI