SİNAN TANYILDIZ’ A HASRETLE - Yalçın Öcal

9 Ağustos 2019 Cuma

 

                                     AH SİNAN AH SENİ ÇOK ARIYORUZ

 Adana’ya tekrar döndüğüm yıllarda, yani 1982 yılında bir gün Kaptan Çadırlarının reklam işi için, Ceyhan yolunda ki Hürriyet tesislerine, İSKENDER AYVALIK’ ın yanına gitmiştim ve birde ne göreyim; İstanbul Hürriyet Gazetesinden arkadaşım, SİNAN TANTILDIZ Adana’da, İskender Bey’in yanında… Şaşırdım. Sarıştık- sarmalaştık ve başladı görüşmelerimiz daha sonraki günlerde…

SİNAN TANYILDIZ, İSKENDER AYVALIK’ ın vefatından sonra, Hürriyet Gazetesi Bölge müdürlüğüne getirilince, diğer Bölge müdürlerinin yapamadığı bir şeyi başardı ve Hürriyet gazetesi GÜNEY Ekinde: “DOSTÇA” Köşesini icat etti.

O köşede Amatör Adanalı yazarlara’ da yer vererek ve örnek iş yerlerini yazarak büyük bir dikkat çekti ve de Gazetenin tirajını önemli bir şekilde parlattı.

Öyle ki ben, yakınlığımıza rağmen, yanına ancak randevularla giderdim ve ne zaman Ceyhan yolundaki idare binasına gittimse, mutlaka ondan, akıl, fikir ve işiyle ilgili öneriler almaya gelenlerle dolup taşardı.

Ve Hürriyet gibi bir gazeteye büyük bir ivme kazandırmıştı SİNAN TANYILDIZ Çukurova ekinde ki “DOSTÇA” Köşesiyle rahmetli.

 Yürüme ve el-kollarından kısmen engelliydi ama kimse öyle bir insan olduğunu düşünemezdi bile. O her türlü olumsuzluğun üzerindeki bir “BÜYÜK GÜÇTÜ.” Derdi ki:

-Kötülerden bana ne ya! Onları zaten her kes yazıyor. Bana iyiler lazım, bende onları yazıyorum.

Ve o iyilerle olan muhabbeti onu, Gerek Adana’da gerekse tüm Hürriyet camiasında büyüttü, büyüttü ve büyüttü…

1976 yılından beri, İstanbul’dan arkadaşım olan bu büyük gücün, Engelliliği için, bir defa yakındığını kulaklarımla duymuştum:

-Yahu yalçın benim için Tekne aldı demişler. Kardeşim sen biliyorsun ben normal yolda yürüyemiyorum. Tekneyi ne yapacağım

Tanıdığımız, bildiğimiz bir şahsın söylediği bu sözler çok gücüne gitmişti Sinan’ın. Bir o kadar da benim…

Şimdi, Sinan’ı toprağa verdik ve daha sonra, Hürriyet Gazetesi Bölge müdürlüğü için kimler müracaat etti, kimler, ne hatırlıları araya koyarak onun yerini almaya çalıştılar.

Ama bereket ki, eski yardımcısı bir Adanalıya verildi bu görev. O da ERDAL FERNERGİZ.

İstanbul’dan, Hürriyet gazetesi Genel Yayın yönetmeni VAHAP MUNYAR’ ı aradım bir kaç kez, Sinan’ın tesis ettiği ve okuyucuyla bu güzel diyalogu, neden devam ettirmiyorsunuz diye.

Zaten Tirajlar düşmüş tüm gazetelerde ve Hürriyet’te, Türkiye’nin basındaki AMİRAL GEMİSİ imajını devam ettirmesi gerekiyor. Dedimse de, kimse anlamadı bu ikazımı.

Allah rahmet eylesin, yakın arkadaşım Sinan’ı çok arıyorum, hem bir insan olarak hem de bir Gazeteci ve araştırmacı ve de yol gösterici olarak…

Onun teşvikiyle ben Adanalıları yazarak, üç kitap yazdım ve çok ta tutuldu bu kitaplar. Bir tanesi: “YALÇIN ÖCAL’IN ADANASI” Kitabım ikinci baskı olarak çok sattı…

O, bir daha bırakın Adana’ya, Dünya’ya zor gelecek bir değerdi. Adana ve Adanalı onun kıymetini yeterince anlayabildi mi bilemiyorum.

O Trabzon doğumlu ama Adana yaşamlı bir büyük yol gösterici dev idi…

Onu rahmetle anıyorum…

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI